Свобода преси під прицілом: Благодійний фонд захисту свободи слова висловлює занепокоєння щодо тиску на ЗМІ в Україні, Європі та світі

За даними Національної спілки журналістів України, за перші місяці цього року на журналістів скоєно на третину більше атак, ніж у 2020-му році.

“В основному це інциденти, пов’язані з агресивним перешкоджанням виконанню редакційних завдань працівникам мас-медіа та журналістам-фрілансерам. Обставини окремих атак свідчать про умисний намір помсти за публікацію “незручних” матеріалів”, – каже голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Наприклад, 1 травня у Харкові вночі побили журналіста, фахівця з кібербезпеки Микиту Книша. Він знімав на відео порушення умов карантину – бурхливе нічне життя поблизу однієї зі станцій метро. Після зйомки сюжету Книш викликав поліцейських, але вони не провели жодних профілактичних дій і заявили про відсутність підстав для впливу на людей на паркінгу. Коли патрульні поїхали, на журналіста напали й жорстоко побили його. Відібрали телефон та рюкзак з ноутбуком і особистими речами. Згодом телефон викинули. Далі Книш викликав поліцію вже для слідчо-оперативних дій та поїхав знімати побої.

Стурбована сумними інцидентами і голова Наглядової ради “Благодійного фонду захисту свободи слова” Ганна Герман. Вона наголошує: обмеження свободи преси в Україні – перша ознака авторитаризму. Адже до 30-річчя незалежності країна йде в хвості світового рейтингу свободи слова.

“Закриття каналів, переслідування журналістів, напади на працівників ЗМІ і абсолютна беззахисність представників преси – це риси, які характеризують нині рівень свободи слова. Президент Володимир Зеленський цинічно не допускає на свою прес-конференцію незалежних журналістів. А якщо вони і прориваються на неї, то їм не дають права ставити запитання. Навіть більше, Президент не приховує свого роздратування з приводу незручних журналістів. Все це – сигнал для всіх чиновників і представників влади про те, що свобода слова в Україні перестала бути цінністю, перестала бути однією з головних складових демократичного розвитку. А це перша і головна ознака авторитаризму. І дуже поганий сигнал для інвесторів”, – заявила Ганна Герман.

Напади та насилля над представниками ЗМІ не рідкість і у світі. Зокрема, 1 травня постраждала від поліції під час висвітлення мирної демонстрації кореспондентка медіакомпанії Deutsche Welle у Кенії Маріель Мюллер. Мітинг був спрямований проти поліцейського насильства і жорстких заходів, вжитих кенійських владою для боротьби з поширенням COVID-19. Для розгону групи активістів поліція почала стріляти по них капсулами зі сльозогінним газом. Дві з них потрапили журналістці в ногу.

Також зухвале вбивство медійника сталося в Афінах 10 квітня. За даними грецької поліції, журналіста Йоргоса Караіваза, який висвітлював кримінальні теми, застрелили біля власного будинку. Його тіло знайшли з кількома вогнепальними пораненнями. Розслідування триває.