Фонд захисту свободи слова звертається до міжнародних організацій і громадських рухів із закликом захистити свободу Інтернету

Звернення Благодійний фонд захисту свободи слова вже адресував представникам ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, голові комітету Європейського Парламенту із закордонних справ Девіду Макалістеру, а також його членам. Окрім того – голові Представництва ЄС в Україні Матті Маасікасу, членам Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС, президенту Европарламенту Девіду Сассолі, Надзвичайним і Повноважним Послам, зокрема, Франції, Великої Британії, США, Канади, Німеччини, Італії, Іспанії.

Фонд захисту свободи слова звертається до міжнародних організацій і громадських рухів із закликом захистити свободу Інтернету, звернути увагу на спроби влади України взяти під контроль роботу популярних соціальних мереж і сервісів.

31 серпня під час візиту президента Володимира Зеленського в США віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров на зустрічі з віце-президентом Google Караном Бхатія зажадав передати контроль над змістом українського YouTube Music і YouTube якимось “українським редакторам”.

Крім того, український уряд все наполегливіше вимагає від Google і Youtube відкрити місцеві представництва в Україні. Мета та сама – через підконтрольні владі адміністрації цих соцмереж модерувати і контролювати контент, доступний для перегляду українськими користувачами.

Ми вважаємо, що бажання української влади керувати змістом найбільш популярних соціальних мереж – це чергова неприкрита спроба обмежити свободу слова в Інтернеті. Просимо провідні міжнародні організації використовувати свій авторитет і вплив, щоб припинити цю спробу державної цензури.

Необхідно зупинити тотальний наступ на свободу слова з боку авторитарного режиму Зеленського.

Після позасудової розправи над телеканалами “112 Україна“, NewsOne і ZIK, застосування виконавчої влади без судового нагляду для телеканалу “Перший Незалежний”, підриву верховенства права через обмеження доступу до видань “Страна.юа ” і ” Шарій.нет ” та санкцій проти українського блогера Анатолія Шарія – українська влада вирішила дістатися до соціальної мережі YouTube.

Влада президента України Володимира Зеленського побажала знехтувати курсом України на шляху до демократичних цінностей.

Фонд захисту свободи слова розглядає такі дії української влади як грубе порушення основних прав і свобод громадян України, гарантованих їм Конституцією.

На наше глибоке переконання, представники української влади керуються винятково політичними міркуваннями, що, на превеликий жаль, може призвести до поглиблення розколу в українському суспільстві в той час, коли виклики, перед якими опинилася держава, вимагають її згуртування.

Станом демократії і свободою слова також стурбовані міжнародні організації. Знищення президентом України Володимиром Зеленським незалежних ЗМІ світова громадськість назвала цензурою, невмотивованим переслідуванням і порушенням прав людини.

Управління верховного комісара ООН з прав людини висловило стурбованість у зв’язку з запровадженими в лютому владою України санкціями, що призвели до закриття телеканалів “112 Україна”, NewsOne і ZIK, і вимагає від української влади відновити мовлення незаконно закритих ЗМІ. Наразі воно вивчає, чи узгоджуються з міжнародними нормами у сфері прав людини нові санкції влади – проти блогера Анатолія Шарія і онлайн-видання “Страна.юа”.

Представник ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації Тереза Рібейро висловила стурбованість запровадженням Радою нацбезпеки і оборони України санкцій проти низки ЗМІ, рекомендувавши проводити ретельну перевірку кожного видання, перш ніж запроваджувати обмеження проти них.

Також напередодні візиту Зеленського до США президент Freedom House у листі Байдену написав про позасудові розправи над ЗМІ в Україні. У ньому Майкл Абрамовіц висловив тривогу щодо практики позасудових розправ над українськими ЗМІ, які останнім часом практикує президент Володимир Зеленський через рішення РНБО.

А в резолюції Європарламенту йдеться про припинення політично мотивованих переслідувань ЗМІ та гарантування дотримання прав людини і громадянських свобод.

Фонд захисту свободи слова закликає міжнародні організації та громадські рухи, які захищають свободу Інтернету, звернути увагу на спроби влади України взяти під контроль роботу популярних соціальних мереж і сервісів.

Необхідно зупинити тотальний наступ на свободу слова з боку авторитарного режиму Зеленського.

Сподіваємося, чергове порушення свободи слова в Україні не залишиться без уваги ваших держав і міжнародних організацій, де подібні ексцеси неможливі.

З повагою –

голова Наглядової ради

Фонду захисту свободи слова в Україні Ганна Герман