Ганна Герман розповіла про перший день вашингтонського “Саміту за демократію”

Сесія Саміту для демократії, в якій я мала можливість брати участь як запрошена, була присвячена, в основному, партнерству парламентів країн усього світу у справі протистояння автократії. У виступах багатьох спікерів йшлося про те, що саме на парламентах лежить відповідальність за контроль за діями виконавчих гілок влади. У цьому сенсі виступи представників американського Конгресу, до певної міри, відрізнялися від того, що казали їхні колеги з інших держав, наприклад, Польщі і Нігерії. Американська конгресмен Барбара Лі (Barbara Lee) стверджувала, що законодавці США мають доступ до усіх механізмів, які дають їм змогу виконувати свої обовʼязки перед виборцями стосовно того, наскільки точно американський уряд притримується бюджетної дисципліни, бо йдеться про гроші платників податків. У цьому сенсі, на її думку, американські інститути влади є достатньо сильними, щоб протистояти будь-яким спробам виконавчої влади бодай в чомусь відступити від букви і духу законів, що їх приймають законодавці. Вона підкреслювала, що на цьому шляху між демократами і республіканцями (а вона представляє демократичну партію) не існує серйозних суперечностей. Вони єдині в тому, що американський народ в особі своїх представників у Конгресі може бути певний цілковитої прозорості дій уряду. Її колега Френч Ґілл (French Hill) з цього приводу наводив слова президента Рональда Рейгана, який застерігав, що демократія може вимерти, якщо її не захищати.

Говорили багато про роль демократії у боротьбі з пандемією. Переконували, що у демократичних систем у цих питаннях набагато більше можливостей, ніж у авторитарних режимів, яким, здавалося б, набагато простіше забезпечити масову вакцинацію населення. Так само як у питаннях боротьби з кліматичними змінами. Пані Лі знов у і знову наголошувала, що роль національних парламентів у цих процесах важко переоцінити, і для цього потрібно всіляко розвивати міжпарламентські звʼязки.

Не оминули у дискусіях і питання свободи слова. Представниця польського Сейму пані Агнєшка Ромаска, яка представляла ліберальн крило польської політики, відкрито скаржилася на спроби влади підпорядкувати собі медіа. З її слів, Генеральний прокурор є представником партії влади з усіма наслідками, що звідси випливають. Відповідно здійснювати контроль парламенту над виконавчою гілкою влади є достатньо складно.

Політик з Нігерії заявив, що в його державі парламент – це одне, уряд – щось зовсім інше, а влада насправді робить те, що вважає за потрібне, не звертаючи уваги на законодавчу і виконавчу гірлки влади.

Мені здався дуже цікавим виступ американської конгресменки Діани ДеДжет (Diana DeGette). Вона розповіла, зокрема, як працюють комісії Конгресу в справі розслідувань спроби захопити Капітолій. До нині тривають допити учасників подій 6 січня. Головна мета полягає не в тому, щоб покарати винних (для цього існують суди), а в тому, щоб зрозуміти глибинну суть процесів, які призвели до цього, а відповідно – щоб унеможливити їхнє повторення.

Одне слово, дуже багато цікавого і повчального, про все одразу не розповісти. Але навіть після першого дня роботи саміту можна сказати, що українська влада (і законодавча, і виконавча, і Президент), на жаль, не мають чим похвалитися у сенсі здобутків на шляху побудови справжньої демократії. Особливо, стосовно свободи слова в Україні і повзучої автократії, яка стала, по суті, в українській політиці явищем повсякденним. Виступ Голови нашої Верховної Ради почути не вдалося. Увечері послухаю і завтра прокоментую. Але сумніваюся, що він відобразив правдиву картину українських реалій.