Коментар Фонду захисту свободи слова щодо вимог керівників країн ЄС зняти незаконні санкції з українських ЗМІ

15 грудня під час саміту Східного партнерства у Брюсселі керівники країн ЄС порушили питання позасудової розправи над українськими ЗМІ та вимагали від президента Володимира Зеленського скасувати незаконні санкції РНБО, ухвалені всупереч чинному законодавству.

У переліку пропозицій з врегулювання напруженої ситуації в Україні лідери європейських держав висунули вимогу скасувати рішення РНБО, яке посилює розкол та напругу в державі. Керівники країн ЄС вважають ухвалені санкції несправедливими.

Голова Наглядової ради Фонду захисту свободи слова Ганна Герман прокоментувала вимоги очільників країн ЄС щодо зняття санкцій з українських ЗМІ:

«Президент Зеленський має зважати на думку саміту Східного партнерства у питаннях свободи слова та припинення переслідування опозиції. Демократія – як костюм. Він може бути незручно скроєний. Але якщо його знімеш – залишишся голим. Ці слова Олександра Кваснєвського, які він сказав одного разу Леоніду Кучмі, стали своєрідною формулою, яка стоїть в основі кута Східного партнерства. На саміті цього партнерства, в Брюсселі, вже президенту Зеленського були повторені слова про важливість демократії для зміцнення партнерства і процесу євроінтеграції. Без свободи преси, без припинення переслідування лідерів опозиції просування по шляху до Європи неможливе. Це було сказано Зеленському в Брюсселі чітко і однозначно. І сьогодні Зеленський стоїть перед непростим вибором. Або він продовжує беззаконня, або виправляє свої злочинні помилки: відкриває заборонені його РНБО медіа, припиняє політичні переслідування Віктора Медведчука та інших опозиціонерів – інакше його чекає доля ізгоя, якому в європейських столицях й руки не подадуть».

Варто зазначити, що на саміті Східного партнерства був присутній Олаф Шольц. Ще напередодні парламентських виборів у Німеччині Фонд захисту свободи слова разом із журналістами незаконно закритих медіа в Україні звернувся до лідерів німецьких політичних партій із закликом відреагувати на важкий стан свободи слова в країні та порушувати тему недотримання прав журналістів у спілкуванні з українською владою.

Нинішній канцлер від Соціал-демократичної партії Німеччини Олаф Шольц у своїй відповіді Фонду зазначив, що стурбований інцидентами з закриття телеканалів і онлайн-видань в Україні та акцентував увагу на важливості розслідування таких справ і притягненні до кримінальної відповідальності винних. Зокрема радник з європейських питань Секретаріату Соціал-демократичної партії Німеччини Леонардо Пледла зазначив: є очевидним той факт, що свобода думок і свобода преси – це фундаментальне право, яке має бути захищене державою. У відповіді також зазначено, що немає жодних виправдань для навмисного обмеження свободи дій журналістів і медіакомпаній, як і для нападів, погроз і втручання в свободу представників ЗМІ.

Подібного роду звернення були відправлені і президенту Франції Еммануелю Макрону та генеральному секретарю НАТО Єнсу Столтенбергу.

Нагадаємо, ООН назвала закриття телеканалів NewsOne, 112, ZIK таким, що не відповідає міжнародним стандартам прав людини, підкресливши, що припинення їхньої роботи – необґрунтоване і ухвалене не незалежним органом.

І позиція ООН, і вимоги європейських лідерів дають нові можливості у відстоюванні прав журналістів та інтересів свободи слова в Україні.